Ważne linki
-
Intranet intranet
Logowanie Intranet/Extranet
Menu na urządzeniach mobilnych
ZDROWIE
…w trosce o kobiety…
W poniedziałek 19 lutego 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu medycznego Nowodworskiego Centrum Medycznego. Na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, specjalistki z Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego przeprowadziły szkolenia dla personelu medycznego pn. „Prawne aspekty postępowania personelu medycznego w przypadku martwego urodzenia lub poronienia oraz zasady komunikacji z pacjentką”.
Zakres szkolenia obejmował następujące kwestie:
- Rozróżnienie pojęć „poronienie” i „martwe urodzenie”;
- Formalności w szpitalu;
- Pochówek;
- Zasady udzielania informacji przez personel szpitala;
- Zagadnienia praktyczne;
- Część psychologiczna:
- Wprowadzenie w tematykę;
- Omówienie emocji pacjentki;
- Jak rozmawiać z pacjentką?
- Co mówić a czego nie mówić w kontakcie z pacjentką po stracie?
- Najczęstsze błędy w komunikacji;
- Jak dbać o siebie w kontekście opieki nad kobietą po poronieniu lub martwym urodzeniu.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem.
Poronienie lub urodzenie martwego dziecka to sytuacje traumatyczne dla kobiety, a także jej najbliższych. Jest to temat niezwykle delikatny i dlatego, niezależnie od odbytych dotychczas szkoleń i kursów, bardzo ważne jest ich systematyczne powtarzanie i dalsze poszerzanie wiedzy oraz uwrażliwianie personelu medycznego na sytuacje, które dla nich często są codziennością, ale dla pacjentów prawdziwą życiową tragedią.
Z troski o pacjentki, urząd zadbał o odnowienie wiedzy personelu szpitala powiatowego, mając jednak nadzieję, że ta będzie jak najrzadziej przydatna…
Dziękujemy Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego – Prowadzącym szkolenie: radczyni prawnej Agacie Iwanow oraz psycholożce Indze Kloze - za przekazanie ogromu merytorycznych treści i zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową Fundacji: https://fundacjaernesta.pl/. Organizacja prowadzi również wiele innych działań: bezpłatną pomoc psychologiczną (czat, telefon i pocztę), prawną i diagnostyczną w trudnych sytuacjach okołoporodowych, darmowe badania w mobilnym gabinecie a także działalność edukacyjną. Fundacja zbiera 1,5% podatku na działalność na rzecz swoich podopiecznych. Wspiera ludzi dotkniętych poronieniem, martwym urodzeniem, rodziców wcześniaków oraz osoby borykające się z niepłodnością. Aby wesprzeć organizację, należy w zeznaniu podatkowym podać numer KRS Fundacji: 0000789473. Ponadto na stronie internetowej powiatu znajdują się informacje o organizacjach pożytku publicznego z terenu powiatu uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku: https://www.nowodworski.pl/647,przekaz-1-5.